Procedūros

Dantų implantacija

Kas yra dantų implantas?

Tai dirbtinis danties šaknies analogas, paprastai gaminamas iš titano lydinio. Yra daug implantų sistemų ir daugeliu jų, naudojant tinkamose situacijose, pasiekiamas puikus gydymo rezultatas. Pagrindinis bet kurio implanto įvedimo tikslas – išgauti glaudų jo kontaktą su aplinkiniu kaulu. Laikui bėgant visas implanto paviršius pasidengia nauju kaulu, pagerėja implanto stabilizacija, tai vadinama kauline integracija (oseointegracija). Tam, kad būtų galima pritvirtinti dirbtinį danties vainiką, implantas turi vidinius sriegius ar kaiščio ertmę, kurie naudojami įvairių vainiko komponentų tvirtinimui.

Kam tinkamas gydymas implantais?

Dantų implantacija yra galima beveik visiems suaugusiems pacientams, kurių bendra sveikata yra gera. Implantai gali būti naudojami tik sustojus žandikaulio augimui ir paprastai netaikomi jauniems pacientams. Žalingi įpročiai, kaip rūkymas ar alkoholio vartojimas, kelia riziką sėkmingam implanto prigijimui bei ilgalaikiai dantenų ir implantą supančio kaulo sveikatai. Kai kuriais atvejais rekomenduojama atsisakyti implantacijos, jei pacientas nemotyvuotas mesti rūkyti ar sumažinti suvartojamų cigarečių kiekį.

Kaip žinoti, ar Jums galimas gydymas implantais?

Pirminės konsultacijos metu odontologas įvertins galimybes implanto įvedimui. Jums bus pateiktas bendros sveikatos klausimynas ir atliktas pilnas burnos ir esamų dantų ištyrimas, patikslintos dantų ir juos supančių audinių ligos ir jų prigimtis. Įprastai atliekamas ir rentgenologinis ištyrimas, nuimami dantų atspaudai. Šių tyrimų rezultatais bus vadovaujamasi optimalaus implantų skaičiaus ir padėties nustatymui, kaulo kokybės įvertinimui.

Ar būtinai visi dantys turi būti sveiki?

Kai pacientas pirmą kartą kreipiasi dėl implantacijos, dažnai to priežastis yra jau pacientą kamuojanti dantų problema arba danties netekimas. Iki implantacijos pradžios šių ligų priežastys turi būti identifikuotos ir išspręstos. Jei pacientas skundžiasi blogu kvapu iš burnos, dantų paslankumu ar dantenų kraujavimu, tai nurodo, kad yra dantenų liga. Periodonto ligos yra pagrindinė kaulo netekimo priežastis, o esant žemesniam kaulo aukščiui, implantacijos procedūra tampa sudėtinga ar net neįmanoma.

Kiek ilgai trunka gydymas?

Įprastiniu atveju, nuo implanto įsriegimo iki vainiko uždėjimo užtrunka nuo šešių savaičių iki šešių mėnesių. Esamo kaulo kokybė apsprendžia gijimo trukmę.

Kiek ilgai implantai tarnauja?

Jei aplinkiniai audiniai yra sveiki, nauji protezai pagaminti tinkamai, nekelia diskomforto, tuomet implantų ilgaamžiškumas priklauso nuo paciento burnos higienos įgūdžių, motyvacijos lankytis reguliariems profilaktiniams burnos patikrinimams.

Jei prižiūrimi netinkamai, ant implantų susiformuos apnašos ir akmenys, kaip ir apie natūralius dantis. Negydant tai sukels gleivinės infekciją, kraujavimą, bendrą negalavimą.
Teisinga būtų sakyti, kad implantai tarnauja tiek pat ilgai kaip ir natūralūs dantys. Gerai prižiūrint, tikimasi, kad implantai tarnaus visa gyvenimą. Visgi, kaip ir dantų plomboms, tiltiniams ar kitiems dantų protezams kartas nuo karto reikia korekcijos ar pakeitimo, taip ir protezams ant implantų gali prireikti pataisų bėgant metams. 

Kiek imlantų reikia dantims atkurti?

Dantų implantais galima pakeisti vieną ar kelis trūkstamus dantis.
Jei nėra vieno danties, tuomet vieno implanto pakanka defektui atstatyti.
Tačiau didesniems tarpams, kai trūksta dviejų, trijų ar daugiau dantų, nėra būtina kiekvienam dančiui po implantą. Tikslus reikiamų implantų skaičius nustatomas įvertinus kaulo tūrį ir kokybę kiekvienoje potencialioje srityje.
Pacientų, turinčių dantų griežimo ir tvirto sukandimo įpročius, dantys gauna per didelį krūvį. Dauguma žmonių griežia dantimis naktį, dėl ko jie dažniausiai nežino turintys šį įprotį. Stipriai nudilę, suplokštėję dantys, aptrupėję emalio kraštai ar dažnai skylantys dantys ar plombos yra pagrindiniai griežimo dantimis požymiai. Tokiems pacientams siūlomos apsauginės dantų kapos, skirtos nešioti naktimis, o sunkesniais atvejais – ir dienos metu. 

Implantacijos procedūros apžvalga

Yra keli etapai, kurie trunka nuo trijų iki devynių mėnesių. Gali būti taikomi skirtingos operacijų ir implantų apkrovimo metodikos. Sekančiai pristatysim dažniausiai taikomą
• Būklės įvertinimas ir gydymo plano sudarymas
Pirminės konsultacijos metu, aptarus galimas gydymo alternatyvas, gydytojas atliks vertinimą, ar pacientui galima implantacija. Padaromos rentgeno nuotraukos, jei reikia, nuimami dantų atspaudai. Sudaromas gydymo planas, išskiriant atliekamų procedūrų etapus ir jų kainas.

• Implantacija
Implantacija yra santykinai paprasta mažos apimties chirurginė procedūra, kuri turi būti atliekama griežtai steriliomis sąlygomis chirurginiame kabinete. Operuojama vietinėje nejautroje su ar be sedacijos. Jei pirminio ištyrimo metu nustatyta, kad yra ryškus kaulo netekimas, taikomos skirtingos kaulo priauginimo procedūros. Jos gali būti atliekamos prieš implantaciją arba implantacijos metu, priklausomai nuo esamos situacijos sudėtingumo.

• Integracijos periodas
Implantams reikia nuo aštuonių savaičių iki šešių mėnesių, kad suaugtų su kaulu. Kai kuriais atvejais šiuo integracijos periodu yra nešiojami laikini protezai, fiksuoti ant įsriegtų implantų (toks gydymo būdas vadinamas vienmomenčiu apkrovimu).

• Protezavimo fazė
Implantams integravusis, gaminami dantų protezai – nuolatinės dantų restauracijos, kurios gali būti kaip pavieniai vainikėliai, mažesnės ar didesnės tiltinės konstrukcijos ar išimamos plokštelės. Dantų protezai gaminami glaudžiai bendradarbiaujant su dantų technikais.

• Palaikomoji fazė
Pabaigus dantų gydymą pacientas turės kruopščiai ir reguliariai prižiūrėti naujus dantis (restauracijas). Burnos higienistas apmokys ir supažindins su metodikomis, kaip išsivalyti apie implantus. O reguliarūs profilaktiniai vizitai pas odontologą yra kertiniai išsaugant minkštųjų audinių sveikatą, kaulo stabilumą ir restauracijų vientisumą. 

Kaip žinoti, ar turit pakankamai kaulo įvesti dantų implantams?

Pirminio ištyrimo metu yra preliminariai įvertinamas kaulo kontūras, atliekamos rentgenogramos, leidžiančios apžvelgti kaulinį audinį, dantų struktūras. Tačiau implantacijos planavimui reikalingas trimatis rentgeno vaizdų atkūrimas – atliekama kūginio pluošto kompiuterinė tomografija. Šis tyrimas parodo visą reikiamą informaciją apie jūsų kaulą, įskaitant kiekį ir kokybę, bet svarbiausia – anatomines struktūras, tokias kaip nervo kanalas, sinusų ertmės. 

Kaip Jūs jausitės implantacijos metu?

Daugumai pacientų yra pažįstami įprastoje odontologijos praktikoje naudojami vietiniai nuskausminamieji ir yra patyrę jų veiksmingumą. Implantacija atliekama naudojant tą pačią vietinę anesteziją. Priklausomai nuo atvejo sudėtingumo, operacija gali trukti nuo 30 min vieno implanto įvedimui iki kelių valandų, jei kartu atliekama kaulo priauginimo procedūra ar implantuojama skirtingose žandikaulių vietose.

Implantacijos metu pacientai jaučia spaudimą, vibraciją ar tam tikro lygio diskomfortą, bet procedūra nėra skausminga dėl taikomos vietinės anestezijos.
Dauguma pacientų, nerimavusių prieš procedūrą, atžymi, kad operacijos metu jautė mažiau diskomforto nei tikėjosi.

Nors skausmo kontrolė yra pakankamai efektyvi, kartais gydomųjų procedūrų baimė pacientui neleidžia atsipalaiduoti. Tokiais atvejais siūloma taikyti sedaciją – peroralinę ar intraveninę. Jų metu pacientas išlieka sąmoningas, reaguoja į gydytojo nurodymus, bet yra atsipalaidavęs ir po procedūros dažniausiai nieko neprisimena apie buvusią gydymo eigą. Tiek po peroralinės, tiek po intraveninės sedacijos, pacientas namo išleidžiamas tik su suaugusiu lydinčiuoju asmeniu, draudžiama valdyti mechanizmus, vairuoti automobilį 24 val. po procedūros. 

Kaip prižiūrėti dantų implantus?

Kad naujosios dantų restauracijos ant implantų tarnautų ilgai, labai svarbu tinkamai jas prižiūrėti. Daugumos priežiūra mažai skiriasi nuo natūralių dantų valymo – naudojami dantų bei tarpdančių šepetėliai. Norint palaikyti gerą higieną, kai kuriose vietose, po tiltinėmis konstrukcijomis, gali prireikti specialių siūlų ar kitų valymo priemonių, su kuriomis pacientą supažindina burnos higienistai. 

Dažniausiai užduodami klausimai

Pabaigę gydymą, pacientai turi turėti galimybę be vargo laikytis normalios, sveikos mitybos.

Su gydymu susijusios išlaidos labai priklauso nuo gydymo plano apimties ir sudėtingumo. Visa tai aptariama su gydytoju konsultacijos metu, sudarant  gydymo planą ir  sutariant  dėl jo apimties. 

Implanto prigijimas trunka  apie 3-4 mėnesius, po  ko seka protezavimo  darbai  – tam  reikia 2-3 vizitų kas kelios savaitės.

Esant kompleksiniam gydymui,trukmė  gali būti ilgesnė. 

Gydymui implantams nėra viršutinės amžiaus ribos,  jei pacientas išlieka pakankamai geros  sveikatos. 

Dažnai pacientai  lieka  nustebinti savo geros savijautos tiek implantacijos metu, tiek gijimo periodu. 

Vienmomentė implantacija

Moderni odontologinė procedūra, kurios metu danties šaknis pašalinama ir iškart į jos vietą įsukamas implantas. Ši technika sutrumpina gydymo laiką, nes nereikia laukti, kol žaizda užgis, prieš įdedant implantą. Vienmomentė implantacija gali būti naudojama tiek priekinių, tiek galinių dantų atkūrimui, užtikrinant natūralų estetinį vaizdą ir funkcionalumą. Tačiau ši metodika tinka ne visais atvejais – būtina pasikonsultuoti su specialistu, kuris įvertins individualią paciento burnos būklę ir kaulo struktūrą. Tai greitas ir efektyvus sprendimas, padedantis atgauti šypseną bei pasitikėjimą savimi.

„Viskas ant 4“ metodika

Tai pažangus dantų atkūrimo būdas, kai visas dantų lankas tvirtinamas ant keturių implantų. Šis metodas suteikia galimybę greitai ir efektyviai atkurti prarastus dantis. Procedūros metu įstatomi keturi titaniniai implantai, ant kurių tvirtinami nuolatiniai arba laikini dantų protezai. Tai puikus sprendimas pacientams, praradusiems daug dantų, nes metodika užtikrina tvirtą, stabilų ir natūraliai atrodantį dantų atkūrimą. Be to, „viskas ant 4“ metodas sumažina kaulo priauginimo poreikį ir užtikrina trumpesnį gijimo laiką. 

Paprasta implantacija

Procedūra, kai prarasto danties vietoje į kaulą įsukamas titano implantas, atliekantis dirbtinės šaknies funkciją. Po įsodinimo implantui reikia kelis mėnesius integruotis su kaulu. Vėliau ant implanto tvirtinamas nuolatinis danties protezas, kuris atrodo ir  funkcionuoja kaip natūralus dantis. Šis metodas yra patikimas ir ilgalaikis sprendimas prarastų dantų atkūrimui, užtikrinantis geresnę kramtymo funkciją ir estetinę išvaizdą. Dantų implantacija yra moksliškai pagrįstas ir aukštą sėkmingo gydymo rodiklį turintis dantų praradimo gydymo būdas, pagerinantis paciento gyvenimo kokybę ir pasitikėjimą savimi.

Implantacija estetinėse zonose – tai procedūra, kai dantų implantais atkuriami blogos prognozės, nepataisomai sugedę arba prarasti priekiniai dantys. Tokiais atvejais gydymo tikslas nėra vien funkcijos atkūrimas, bet ir natūralios, patrauklios šypsenos grąžinimas. Implantacija estetinėse srityse reikalauja detalaus planavimo, naudojant pažangias technologijas kaip skaitmeninę diagnostiką, 3D modeliavimo įrankius, preciziškos implantavimo technikos, gleivinės ir kaulinio audinio biologinių pokyčių laike išmanymo, minkštųjų ir kietųjų audinių plastikos. Dėl srities specifikos, prieš pradedant gydymą, būtina konsultuotis su specialistu, turinčiu ilgametės patirties priekinių dantų atkūrime.